تفاوت انواع مختلف شمش بیلت، بلوم و اسلب در چیست؟

در این مطلب میخواهیم تفاوت انواع مختلف شمش را به زبان ساده بیان کنیم.

بطور کلی محصولات نیمه ساخته ریخته گری به سه دسته ی اسلب ، بلوم و بیلت تقسیم می شوند.

شمش چیست؟

شمش ها محصولات ریخته گری بسیار بزرگی هستند که از نظر اندازه و شکل به بلوم ، بیلت ها و اسلب تقسیم می شوند. شمش به طور کلی دارای مقطع مستطیل / مربع است ، اما لزوما طول آنها یکنواخت نیست. (شمش ممکن است دارای سطح مقطع متغیر نیز باشد.)

شمش بلوم چیست؟

بلوم دارای سطح مقطع مستطیل / مربع است. سطح مقطع بلوم همیشه بیشتر است. بیش از 36 در 2 (230 سانتی متر2). بلوم به عنوان مواد نورد در فرایند تولید ریل ، لوله های بدون درز و غیره استفاده می شود.

شمش بیلت چیست ؟

بیلت یکی دیگر از محصول ریخته گری است. در صنعت مدرن ، به طور کلی با کمک دستگاهی به نام (دستگاه ریخته گری ثابت) ساخته می شوند. سطح بیلت دارای سطح مقطع مربع است ، اما سطح مقطع شمش باید از نظر طول یکسان باشد. سطح مقطع شمش همیشه کمتر از 36سانتی متر است. از شمش  بیلت در روند ساخت میلگردهای فولادی استفاده می شود.

شمش اسلب چیست ؟

اسلب دارای سطح مقطع مستطیلی است ، ضخامت اسلب کمتر از بیلت است. اگر شمش بلوم، بیلت و اسلب را بر اساس وزن آنها مقایسه کنیم. وزن شمش بلوم بیشتر از شمش بیلت و وزن شمش بیلت بیشتر از شمش اسلب است.

 

میلگرد فولادی،ورق فولادی، چهارپهلو فولادی و غیره… همه اینها محصولاتی هستند که ما از یک کارخانه فولاد یکپارچه به دست می آوریم. پس از فرآیند ساخت فولاد ثانویه ، فلز مایع یا با فرایند نوع دسته ای یا فرآیندی مداوم ترمیم می شود. در صنعت مدرن شمش قطعه ای از فلز است که به شکلی مناسب برای پردازش بیشتر محصولات ریخته گری می شود. در فولاد سازی ، اولین قدم در بین محصولات، ریخته گریه نیمه ساخته است. شمش ها معمولاً برای تولید یک محصول نهایی مفید ، به فرم ثانویه فرم دهی ، برش یا فرز نیاز دارند. آنها به طور کلی از فرآیند نوع دسته ای به دست می آیند.

طبق تعاریف بالا می توان نتیجه گرفت که تفاوت این ۴ محصول در شکل مقطع و ابعادشان می باشد.

درباره ما

مجموعه آهن آلات سعادتی با تجربه ی 25 ساله خود شروع به فعالیت در حوزه آهن آلات صنعتی و فولادهای آلیاژی کرده است. این مجموعه زیر نظر شرکت سعادت توس پایا می باشد و تحت عنوان وب سایت آهن روز در فضای مجازی فعالیت خود را آغاز کرده است.

پست های اخیر

ثبت نام در خبرنامه

اسکرول به بالا