• تهران : بازار آهن شاد آباد
 • ۰۹۱۲۸۱۵۸۷۰۷ | ۰۲۱-۲۲۲۴۷۰۰۰
 • برشکاری CNC

  برشکاری cnc چیست ؟ انواع فرایند برش سی ان سی

  به دستگاه هایی خودکار اطلاق می شود که توسط فرمان های برنامه نویسی شده با کامپیوتر کنترل می شوند که این کامپیوتر نقش مهمی در مدیریت و کنترل آنها دارد.برشکاری CNC بوسیله یک دستگاه تراش انجام می شود که توسط کامپیوتر و با دقت بسیار بالا کنترل میشود.کلمه ی cnc که مخفف ” Computer Numeric Control” است.

  انواع خدمات برشکاری CNC

  برشکاری cnc

  برشکاری های انجام شده توسط مجموعه آهن آلات سعادتی

  • زاویه کونیک: به معنای تغییر قطر سوراخ در ضخامت برش است.
  • تولید پلیسه: قطعا هر چه پلیسه تولید شده بعد از برش کمتر باشد کیفیت نهایی بهتر بوده و نیاز به فرآیند ماشین ‌کاری ثانویه کمتر می‌شود.
  • کرف (Kerf): کرف در واقع کوچک ‌ترین شعاع قابل برشکاری را مشخص می‌کند که وابسته به ضخامت ورق می‌ باشد و بهتر است در طراحی لحاظ گردد. به عنوان مثال گوشه‌های بسیار تیز باید r ای حداقل معادل با کرف داشته باشد. همچنین حداقل سوراخ‌های قابل ایجاد در ورق‌های فلزی وابسته با ضخامت ورق است. بدیهی است که هر چه کرف دستگاه کمتر باشد قابلیت برشکاری کانتورهای پیچیده‌تر و دنده‌های ریز ضخیم، بیشتر می شود.
  • سرعت برش: سرعت برشکاری بستگی زیادی به قابلیت‌های دستگاه و توان اشعه لیزر دارد. هرچه توان دستگاه برش بالاتر باشد امکان بالاتر بردن سرعت برش بیشتری را فراهم می‌آورد.صافی سطح: یکی از مهم‌ترین پارامترها در برش صافی سطح و عدم اکسید شدن می‌باشد که با تلفیق تکنولوژی‌های مختلف و تنظیم صحیح و با دقت پارامترهای کنترلی همچون نوع گاز، فشار گاز، سرعت برش و تنظیم توان اشعه لیزر ایجاد می‌شود.

  اگرچه ساختار ماشین های سی ان سی به نوعی مشابه یکدیگر می باشند اما تفاوت هایی وجود دارد که باعث طبقه بندی ماشین های برش کاری CNC می گردد .

  • ماشین برشکاری CNC غلطکی

  این نوع ماشین ها طراحی هیبریدی دارند. این ماشین ها ابزارهای غلتکی قدیمی را شامل می گردند که به وسیله کنترلر های CNC حالت به روز شده اند. تجهیز غلتک های قدیمی به کنترلر ها باعث می گردد تا کامپیوتر بتواند آنها را کنترل کرده و با دقت بالایی کارآیی لازم را از غلتک بگیرد.

  • سوراخ کار CNC

  دستگاه سوراخ کار CNC یا روتر یکی دیگر از دستگاه های سی ان سی رایج به حساب می آید. نکته مهم این است که دستگاه روتر CNC به طور کامل مکانیزه بوده و اوپراتور در کاربرد آن نقشی ایفا نمی نماید.

  • دستگاه برشکاری با پلاسما CNC

  دستگاه برش پلاسما CNC بسیار به دستگاه غلتکی شباهت دارد. به این معنی که روند عملیات برشکاری در دو دستگاه به صورت مشابه می باشد. هر دو به صورت خطی برشکاری را انجام می دهند اما دستگاه برش پلاسما قابلیت برش در دو بعد را نیز دارد.

  •  برش فولاد با واترجت

  از دستگاه واترجت برای برش انواع فلزات نظیر برش آلومینیوم، برش آهن و یا موارد دیگر نظیر سنگ و گرانیت استفاده میشود. دستگاه واترجت از یک جریان آب خالص به همراه یک ماده ساینده مانند اکسید آلومینیوم که با سرعت از یک محفظه خارج میشود استفاده میکند. اگر فلز در برابر حرارت ضعیف باشد برش آن با واترجت در رتبه اول قرار میگیرد. در مواردی که دستگاه واترجت از مواد ساینده برای برش استفاده نمیکنند بازه ضخامت برش آن ها بین 0.17 الی 0.33 می باشد. دستگاه واترجت قابلیت برش های پیچیده با سرعت بالا و با استفاده از اهرم های سه بعدی را دارد. در کل برش واترجت برای مواردی که به حرارت حساس و بسیار سخت میباشند مانند برش فولاد مناسب می باشد.

  • ماشین برشکاری CNC واتر جت

  یک ماشین برشکاری CNC واتر جت یا CNC Waterjet یک دستگاه صنعتی است که از فشار قوی آب برای برش متریال متنوع استفاده می گردد. دستگاه واترجت می تواند فقط از آب به عنوان جریان برش دهنده استفاده کند که این نوع در برش چوب و لاستیک به کار می رود. این دستگاه ممکن است از آب به همراه یک ماده ساینده همچون گارنت یا اکسید آلومینیوم بهره مند گردد که این روش برای برش کاری متریال مستحکم تر نظیر فولاد های مختلف به کار می رود. دستگاه CNC واترجت دارای پمپ واترجت برش می باشد که این پمپ تامین کننده آب با فشار بالا می باشد. در واقع پمپ واترجت دارای استهلاک بالایی است و تهیه یک پمپ با کیفیت، امری ضروری برای برشکاران واترجت می باشد.

  • موارد استفاده از برش واترجت

  معرق کاری سنگ : برای تولید معرق سنگ از دستگاه واترجت یا همان جت آبی استفاده میشود. از مزیت دستگاه CNC واترجت نسبت به روش های صنعتی این است که قطعات به صورت دقیق و با کمترین درز بین قطعات مونتاژ میشوند. قطعات صنعتی: چون برشکاری با واترجت سرد است و گرما بروی قطعات برش تاثیر نمیگذارد برای برش انواع قطعات فولادی، آلومینیوم، برنج، استیل و .. کاربرد دارد. معماری: همانند بازار هنر در بسیاری از ساخت و ساز ها برای طراحی بروی سنگ ها ، کفپوش ها و… از دستگاه واترجت استفاده میکنند. صنعت خودرو: برای ساخت و تولید خودرو و نیز ابزارآلاتی که برا ساخت خودرو مورد نیاز می باشد از برش CNC واترجت استفاده میکند. هوا فضا: شرکت هایی که قطعات صنایع هوا و فضا را تولید میکنند. بیشتر آلومینیوم ها را ماشین کاری میکنند که توسط یک جت آب به راحتی ماشین کاری می شود.

  • دستگاه برش CNC لیزری

  دستگاه CNC برش لیزری (Laser Cutting CNC Machine ) فناوری است که در آن از اشعه لیزر برای برش اجسام استفاده می‌شود؛ و نوعاً از این فناوری در زمینه صنعت استفاده می‌شود.این دستگاه نیز شباهت زیادی به دستگاه پلاسما CNC دارد تنها تفاوت آن عامل برش به حساب می آید.لیزر صنعتی در صنایع مختلفی مانند صنایع نظامی، ساختمانی، هوافضا، پزشکی، آزمایشگاهی و پژوهشی، ارتباطاتی، فیزیک، شیمی و … کاربرد دارد. دستگاه های برش لیزری با متمرکز کردن خروجی یک لیزر قدرتمند روی اجسامی که می‌خواهند بریده شوند، عمل می‌کنند. قسمتی از جسم مورد نظر که بریده می‌شود یا آب شده یا می‌سوزد یا تصعید می‌شود و توسط فشار گاز از روی جسم پاک می‌شود و در نهایت سطح بریده شده با کیفیت خیلی عالی ایجاد می‌شود. لیزر صنعتی در صنایع مختلفی مانند صنایع نظامی، ساختمانی، هوافضا، پزشکی، آزمایشگاهی و پژوهشی، ارتباطاتی، فیزیک، شیمی و … کاربرد دارد.

  انجام عملیات های منبت کاری ، معرق کاری و برش بر روی قطعات نرم و نیمه سخت مثل چوب ، MDF ، انواع پلاستیک و آلومینیوم را دارند.

  در دکوراسیون، سنگ های یادبود،سنگ مزار و …

  فناوری CNC در دهه 40 و 50، در قرن گذشته شروع به توسعه کرد. فناوری کنترل عددی آن زمان شناخته شده بر اساس ابزارها و ماشین آلات موجود بود که در پردازش مواد استفاده می شد. موتورهای خدماتی که حرکات خود را کنترل می کنند و به عبارتی خودکار هستند به موارد ذکر شده نیز اضافه شدند. نقطه عطف توسعه ماشین های CNC و همچنین تغییر روند تولید آنها، بطورکلی در توسعه رایانه ها و علم الکترونیک است.چنین نوآوری ها و فناوری هایی به شما این امکان را می دهد که فرمان های لازم برنامه را از رایانه مستقیماً به دستگاهی كه آنها را اجرا می كند ارسال كنید. اولین دستگاه CNC در آمریکا در انستیتوی فناوری ماساچوست (M.I.T) ساخته شد و این یک نقطه عطف مهم در روند تولید بود. بر خلاف ماشین آلات امروزی که توسط کامپیوتر کنترل می شوند، این دستگاه با یک روبان کاغذی سوراخ دار کار می کرد. یکی از کنجکاوی های مرتبط با آنها مربوط به بخش مدیریت آن است که بزرگتر از دستگاه CNC بود. از آن به بعد ، فناوری CNC در حال توسعه و پیشرفت روزافزون است ، بنابراین تصور ساخت دستگاهی مدرن بدون تکنولوژی CNC تقریباً غیرممکن بود.

  Control یک بلوک از مواد جامد (به عنوان مثال آلومینیوم یا چوب) را می گیرند و از ابزارهای چرخشی یا برش های تیز استفاده می کنند تا بخش هایی که نیاز نیست را حذف کنند. فرزکاری با سی ان سی، یک تکنیک موسوم به ساخت کاهشی subtractive manufacturing (یعنی کاهش حجم بلوک تا شکل گیری قطعه) بوده و متفاوت از روش لایه گذاری افزایشی (additive manufacturing) چاپ سه بعدی می باشد.