• تهران : بازار آهن شاد آباد
 • ۰۹۱۲۸۱۵۸۷۰۷ | ۰۲۱-۲۲۲۴۷۰۰۰
 • برشکاری اره نواری

  دستگاه برشکاری اره نواری چیست ؟

  دستگاه برشکاری اره نواری دستگاهی برای برش انواع پروفیل، نبشی، ناودانی، تیرآهن و … می باشد. سرعت این دستگاه در مقایسه با سایر دستگاه ها برای مثال دستگاه اره صابونی بسیار زیاد و خطر آن بسیار کم است. هزینه ی تیغ اره ی این دستگاه پایین و به صرفه است و یکی از نکات قابل توجه در مورد این دستگاه میزان دور ریز پایین آن است. همه ی دلایلی که ذکر شد باعث محبوبیت این دستگاه شده اند. علاوه بر موارد ذکر شده، برش های این دستگاه بسیار صاف و دقیق است. تیغه های دستگاه برشکاری اره نواری حاوی دها دندانه و کانال های تیز می باشد . کانال ها در واقع مجرای خنک کننده هستند که با استفاده از این تکنولوژی به انجام هرچ بهتر عمل برشکاری کمک میکنند. دو لبه ی تیغه در مقیاس مشخصی از انتها به یکدیگر جوش خورده اند تا حلقه ای به نام تیغه ی برشکاری اره نواری بوجود آورد.

  برشکاری اره نواری

  تیغه های برشکاری طول، عرض و ضخامت های متفاوتی دارند و همچنین نوع دندانه های تیغه ی آنها بسیار متنوع است. تیغه های دستگاه برشکاری توانایی برش انواع مختلفی از مواد را دارند. برای این کار سه فاکتور باید در نظر گرفته شود: 1)سوخت 2)سرعت 3)کشش تسمه

  تیغه های برشکاری بطور کلی در انواع مختلفی وجود دارند. برای مثال :

  • کربن
  • دو فلزی
  • کاربید گریت
  • کاربید تیپد

  دستگاه برش اره نواری دستگاهی با عملکرد نیمه اتوماتیک است که دقت و تمیزی کار بستگی به نوع تیغ اره آن دارد. دستگاه های برشکاری اره نواری آهن روز قابلیت برش از قطر 20 میلی متر تا 1000 میلی متر را دارد و این کار با بالاترین دقت صورت میگیرد.

  اره نواری یکی از پرکاربردترین تجهیزات صنعتی ساخت و تولید مورد استفاده در کارگاه‌های کوچک و بزرگ و صنایع مختلف است این نوع برش یکی از انواع برش سرد است که به دلیل سادگی در استفاده، دقت قابل قبول، هدر رفت بسیار کم و سرعت بالا یکی از روش‌های پرکاربرد برش مواد مختلف است.از این دستگاه اولین بار برای برش چوب استفاده می‌کردند و به مرور زمان در صنایع فلزی جهت برش انواع فولادها نیز استفاده شد.

  این گونه اره‌ها دارای میز کار هستند و در بعضی از آن‌ها گیره‌ای هم برای نگهداشتن قطعه کار وجود دارد. میز کار در همه اره‌های نواری وجود دارد. در ماشین هائی که گیره دارند، گیره روی میز کار بسته می‌شود. اره‌های صفحه‌ای کم سرعت برای برش فلزات آهنی و ایجاد سطح صاف و صیقلی به کار می‌روند. این اره‌ها در سرعت‌های ۲۵ و ۵۲ دور بر دقیقه یا تیغه‌های با قطر ۲۰ تا ۳۵ سانتی متر کار می‌کنند. گام این تیغه‌ها تابع اندازه قطر آن‌ها است. تیغه اره‌های صفحه‌ای موجود در بازار دارای ۸۰ تا ۳۰۰ دندانه هستند و در نتیجه بعضی از اندازه‌های قطعات را با دقت می‌برند.اره‌های مخصوص برش مواد غیرآهنی و آلومینیوم برای برش پلاستیک‌های سخت نیز به کار می‌روند. برش فارسی با استفاده از این اره با تلورانس‌های بسیار دقیق انجام می‌شود. سرعت برش این اره‌ها بیش از سرعت اره لنگ‌ها است. تیغه این گونه اره‌ها به یاری سیستم خنک‌کننده پاششی خنک کاری و روغنکاری می‌شود. بعضی از تیغه‌های این نوع ماشین‌های نوک کاربیدی هستند. این اره برای برش سریع و دقیق فلزات غیرآهنی به کار می‌رود. برای افزایش تولید نیز گیره‌های زودچفت این ماشین‌ها امتیازی برای آن‌ها به‌شمار می‌رود.

  تیغه اره ها که معمولا به بصورت حلقه ای شکل خرید و فروش می شوند، باید دو سر آن جوش خورده باشد که بتواند بر روی دستگاه های اره نواری افقی بر و یا عمود بر نصب گردد، تیغه اره ها بروی دو چرخ فلزی که در اطراف دستگاه اره نواری قرار گرفته است، نصب می گردند و با گردش چرخ ها دستگاه تیغه اره به حرکت در می آید و در نتیجه باعث برش مقاطع مختلف فولادی، چوبی و… می شود.هر تیغ اره نواری دارای یک سری جزئیات و مشخصات اصلی و خاص است، از مشخصات اصلی تیغ ارهای نواری می توانیم به عرض تیغ اره, ضخامت تیغه اره, نوع دندانه, ارتفاع دندانه, زاویه دندانه، گام دندانه و تکیه گاه اشاره کنیم.

  جنس بدنه اره نواری معمولا از فولاد و چدن است، که وزن بالایی دارد و دلیل سنگینی آن این است که جلوی حرکت و تکان خوردن را حین کار بگیرد و مدل هایی که از جنس فولاد هستند به زمین پیچ می‌شوند تا دقت تنظیمات اره نواری به هم نخورد.

  فلکه ها: از جنس چدن هستند و این دستگاه دارای دو فلکه است که در بالا و پایین قرار دارند، فلکه پایین همیشه ثابت است و فلکه بالایی قابلیت حرکت دارد.

  الکتروموتور: نیز به بدنه پیچ شده است و معمولا از دو مدل تک فاز و سه فاز استفاده می‌کنند.

  گونیا: برای تنظیم زاویه و عرض برش استفاده می‌شود

  محافظ: برای جلوگیری از خروج تیغه یا شکستن تیغه از حفاظ‌های فلزی استفاده می‌شود.

  • نوع دو ستونه
  • اره نواری افقی

  دسته بندی اره نواری ،نوع قیچی مانند آن، در یک سر کلگی آن یک بلبرینگ مفصلی دارد؛ نوع دو ستونه آن کلگی را بـر روی میل راهنماهای دقیق بـالا و پایین میکند.در بـرش با ماشین اره دارای کلگی قیچی مانند، تیغه در یک زاویه تند وارد قطعه می‌شود و کمان طولانی را بسته به محیط قطعه در حال برش طی می‌کند، که در نتیجه باعث سیکل بـرش طولانی می‌شـود.در ماشین اره دو ستونه، زاویه تیغه همواره ثابت است و مسیر بـرش تنها به اندازه قطر قطعه می‌باشـد. عمل قیچی میتواند بـرش بهتری را نسبت به دو ستونه ارائه دهد. زاویـه ورود تندتر است، بنابرایـن تیغـه کمتر منحـرف می‌شـود. این موضـوع در قطعـات جـدار نـازک اهمیتـی نـدارد ولـی بـا افزایش ضخامت جـداره ایـن فاکتـور اهمیت بیشتری پیـدا می‌کند.فشـار تغذیه عامـل دیگـری اسـت. فشـار تغذیـه در یـک اره بـا کلگی مفصلی در طـول تیغـه متغیـر است. در نزدیکی نقطه مفصل (لولا) این فشار بیشترین بـوده و در نقطـه انتهایی مقابل کمتریـن میباشد.

  اره های دو ستونه بسیار صلبتر از اره‌های مفصلی هستند. چرا که آنها هر دو سر کلگی را نگه می‌دارند. این موضوع سرعت و فشار تغذیه تقریبا یکنواخت را در سراسر عرض برش نتیجه می‌دهد. این صلبیت همچنین ارتعـاش را کم میکند که کیفیت برش و عمر تیغه را افزایش میدهد.

  سـاده ترین اره‌هـا دستی هستند، پیشـرفته ترین‌ها کاملا اتوماتیـک هستند و دسته میانی نیز اره‌های نیمه اتوماتیک هستند.

  اره هـای نـواری دسـتی اپراتـور را مجبـور بـه اسـتفاده از تـوان فیزیکـی خـود بـرای بلند کـردن کلگی پـس از هر بـرش میکند. کلگـی اره نواری می‌توانـد سـنگین باشـد و عمـل بـرش خیلـی سـریع نیسـت. در این نوع اره باید خسـتگی و اسـتهلک اپراتور، ریسـک آسـیب دیدگـی و زمـان مـورد نیـاز برای بلنـد کردن کلگـی را به دقـت در نظر داشـت.
  اره‌هـای نواری نیمـه اتوماتیـک از یک پیستون هیدرولیک بـرای بالا و پاییـن آوردن کلگی برش استفاده میکنند. برای به کار انداختن ماشین، اپراتور با فشردن یـک دکمه کلگی را به بـالا می‌برد، و سـپس قطعـه را درون فک‌های اره محکم کرده و دکمه شروع را میفشارد.اره بـرش را انجـام داده و کلگـی را بلنـد می‌کنـد. اره نواری نیمـه اتوماتیـک بـرای مواردی کـه لازم دارید چند بـرش در طول قطعه ایجـاد کنید گزینه مناسـبی اسـت.
  علاوه بـر یک سیستم هیدرولیک کـه کلگی را بالا و پاییـن میبـرد، یک اره نواری تمـام اتوماتیک بـه چنـد غلتک در فکهـا یـا فکهای رفت و برگشتی مجهـز است کـه قطعـه را بـه جلو حرکت می‌دهـد. اکثر اره‌های اتوماتیک مجهز به یک شـمارنده دیجیتال نیـز می‌باشـند.معمـولا فـک اسـتاندارد در اره‌های اتوماتیک از نوع غلتکی می‌باشـد کـه از سـه یا پنج اسـتوانه که به صـورت عمـودی در دو طرف قطعه قـرار گرفته اند بهره میبرد. اسـتوانه‌های یک طرف شـیاردار بوده و به گیرش و جلو راندن قطعـه کمـک میکننـد؛ اسـتوانه‌های طرف دیگـر صاف بوده و میکروسـوییچی دارند که با فشـار قطعـه درون فک فعال می‌شـود.نوع دیگر فک، نوع رفت و برگشـتی اسـت. همانطـور کـه از نامـش پیداسـت، به عقب و جلـو حرکـت می‌کنـد، بـرای گیره بندی قطعـه در حـال ورود جمـع شـده و آن را بـه سـمت کلگـی بـرش هدایـت می‌کنـد. ایـن نوع فک‌هـا بـرای برش‌های دسـته‌ای بهتریـن گزینـه می‌باشـند، چـرا کـه معمـولا قدرت کافـی برای قطعـات بزرگ، دسـته‌های سـنگین پـس از تنظیـم طـول بـرش مـورد نظـر وتعـداد قطعـات، اپراتـور دکمـه شـروع را فشـرده و اره باقـی امـور را انجـام می‌دهد، آنقـدر قطعه تغذیـه و برش می‌کنـد تا کار تولیـد را پایـان دهد. سـه اتفـاق یـک اره اتوماتیـک را متوقـف می‌کنـد.اولین مـورد اتمام کار است. دومیـن مـورد اتمـام قطعـه اسـت. زمانـی کـه ایـن مـورد پیـش می‌آیـد اکثـر اره‌هـا موقتـا متوقـف شـده و منتظر قطعـه جدید میماننـد تـا کار را تمام کننـد. آخرین مورد شکسـت تیغه اسـت. برخـی اره‌هـای مدرن مجهـز بـه سیسـتمی هسـتند که شکسـت تیغـه را متوجـه شـده و اره متوقـف میکند.

  برش‌های فارسی بر بـرای برخـی پروژه‌های تولید، برش فارسـی‌بر می‌تواند تنها یک گزینه برای داشتن مجموعه مونتاژی خوش ظاهر باشد. امـا بـرای برخی پروژه‌های دیگر ایـن بـرش یـک ضـرورت اسـت. دو نـوع ماشـین اره بـرای بـرش فارسـی‌بر اره‌هـای کلگـی چرخـان و اره‌هـای فـک چرخـان هسـتند.

  ماشین اره نواری با کلگی چرخان قطعه را به درون اره هماننـد ماشـین اره نواری معمولـی تغذیـه می‌کنـد: قطعه در راسـتای سـتون اره تغذیـه می‌شـود. کلگـی چرخش را انجـام میدهـد تـا بـرش فارسی‌بر صورت گیـرد، بنابرایـن اره بـه فضـای آزاد اضافـی نیـاز نـدارد. نقطه ضعف آن قیمت ماشـین اسـت. ایـن نـوع از ماشـین بـه چارچوبـی قویتـر نیـاز دارد کـه بـه نوبـه خـود قیمت را بالاتـر می‌بـرد.ماشین اره نواری فک چرخان گیره قطعه را در زاویـه مشـخص شـده نگـه داشـته و قطعـه را بـه میـزان دوران مـورد نیـاز میچرخانـد. هرچـه طـول قطعـه افزایـش پیـدا کنـد، فضـای آزاد مـورد نیـاز بیشـتر میشـود. در کارگاه‌هایـی کـه چنـدان از بـرش فارسـی‌بر اسـتفاده نمی‌کننـد و بـه انـدازه کافـی فضـا دارنـد، ماشـین اره فـک چرخـان اقتصادی‌تریـن گزینـه اسـت. انتخـاب بیـن ماشـین اره فارسـی‌بر اتوماتیـک و نیمـه اتوماتیـک انتخـاب مهمـی اسـت.زمانی که به برش‌های تکراری فارسـی‌بر نیـاز اسـت، ماشـین اره فارسـی‌بر تمـام اتوماتیـک معمـولا سـرمایه‌گذاری بهتـری اسـت. این ماشـین‌ها معمـولا فارسـی‌بر را در یـک جهـت انجـام می‌دهنـد، بنابرایـن بـرای کاربردهـای پرتیـراژی کـه بـرش فارسـی‌بر متنـاوب نیـاز دارنـد بسـیار مناسـب اسـت.

  بندیل بر واضح اسـت که بندیل کـردن قطعات زمان و هزینـه تولیـد را کاهـش می‌دهند. بریدن چنـد لولـه بـه طـور همزمـان ایـده خوبی بـرای صرفه‌جویـی در زمـان میباشـد، امـا ایـن نکتـه صرفا یـک راهنمایی اسـت و در همـه مـوارد صـدق نمیکند. بـرش چندتایی موثر نیازمند دسـته کردن محکـم قطعات اسـت. اگر قطعه در دسـته بـا فشـار کافـی نگه داشـته نشـود، ارتعاش رخ می‌دهـد کـه عمـر تیغـه اره را 25% کاهـش می‌دهـد.

  بستن تسمه یا مفتول پشت هر موقعیت بـرش
  دیگری خال جوش زدن بـه دو انتهای قطعات به یکدیگر
  هر دو این روش‌ها یکی از با ارزشـ‌ترین منابـع کارگاه را می‌گیرد: زمان.

  زمانی زیادی طول می‌کشد تا اپراتور قطعه را به خوبی قرار دهـد، و آن را محکم دسته کند و دسته قطعات را به سمت اره حرکت دهد.

  خرید مواد بندیل شده زمان زیادی را صرفه جویی می‌کند، بـا استفاده از گیره هیدرولیکی فوقانی که به ایمنی بندیل در خلال برش از طریق اعمال فشار اضافی رو به پایین و نگه داشتن قطعات بندیل شده کنار هم، کمک می‌کند.