• تهران : بازار آهن شاد آباد
 • ۰۹۱۲۸۱۵۸۷۰۷ | ۰۲۱-۲۲۲۴۷۰۰۰
 • خواص کاربردی پودر مس|کاربرد آن|اشکال و واکنش آن

  خواص کاربردی پودر مس|کاربرد آن|اشکال و واکنش آن|فلزات رنگین
  خواص کاربردی پودر مس و شمش مس
  خصوصیات پودرهای مس گرانول تولید شده با روش های که بیان شد در صنعت کاربرد بسیاری دارد و خلوص آن تحت تأثیر ماده اولیه و روش تهیه این پودر می باشد. پودر الکترولیتی از مس کاتدی با خلوص بالا تولید می شود دارای خلوص ۹۹٪ است.
  پودر تولید شده توسط فرآیند هیدرومتالورژی ، که در آن مس به طور ترجیحی از ماده اولیه حل می شود یک محصول با خلوص بالا و بیشتر از ۹۹ درصد است. هنگام تصفیه یا کاهش حالت جامد ، تصفیه انجام نمی شود و خلوص پودر به ماده اولیه مورد استفاده به عنوان خوراک بستگی دارد که برای تولید پودر با خلوص ۹۹٪ انتخاب می شود.
  اشکال و واکنش پذیری پودر مس و شمش مس
  شکل ذرات تولید شده به روش تولید بستگی دارد. پودرهای مس ، تولید شده با روش های مورد بحث ، می توانند کروی ، نامنظم یا دندریتیک باشند.
  شکل بر تراکم ، سطح ، نفوذ پذیری و خصوصیات جریان تأثیر می گذارد. تخلخل نیز بسته به روش تولید متفاوت است و بر تراکم تأثیر می گذارد. منافذ داخلی چگالی را کاهش می دهند اما هیچ سهمی در فعالیت ذره ندارند. منافذ متصل به سطح باعث کاهش چگالی می شوند اما سطح موثر و فعالیت را نیز افزایش می دهند.
  مساحت سطح به اندازه ، شکل و شرایط سطح ذرات و توزیع اندازه ذرات بستگی دارد. هرچه ذرات ریزتر باشند ، سطح ویژه آنها بیشتر است.
  یک ذره به شکل نامنظم از یک پودر کروی با همان اندازه سطح بیشتری خواهد داشت. زبری سطح و تخلخل متصل به سطح می تواند سطح خاص را چندین برابر بیشتر از منطقه مرتبط با فاکتورهای اندازه و شکل افزایش دهد. فعالیت یک ذره به طور کلی با افزایش سطح افزایش می یابد. سطح خاص قابل توجه است زیرا واکنش هایی مانند پخت و پز از سطح خاص شروع می شوند.
  کاربردهای پودر مس و شمش مس

  پودرهای مس کاربرد صنعتی گسترده ای دارند. این فلز به شکل پودر به دلیل خصوصیات الکتریکی و حرارتی عالی که دارد اغلب در صنایع الکتریکی و الکترونیکی استفاده می شود. تولید مواد روان کننده از این پودر احتمالاً متداول ترین کاربرد پودر مس است و حدود ۷۰٪ از کل تولید پودر مس به شکل دانه ای برای این منظور استفاده می شود.

  از پودرهای مس همچنین در موارد غیر سازه ای مانند لحیم کاری ، لحیم کاری سرد و آبکاری مکانیکی و همچنین برای ساخت مدال ، محصولات تزئینی فلزی و انواع وسایل مختلف شیمیایی و پزشکی استفاده می شود.

  به عنوان مثال ، پودر مس اتمیزه شده برای کاربردهای متالوژی پودر( P / M ) بسیار مناسب است زیرا دارای سرعت جریان بالا و مقاومت خوبی است. این پودر می تواند در برنامه های الکترونیکی و الکتریکی که نیاز به هدایت بالا دارند استفاده شود به شرطی که پودر مس خلوص بالایی داشته باشد.
  پودر مس الکترولیتی ، به دلیل خلوص بالا ، به ویژه برای اجزای P / M در صنایع الکترونیکی و الکتریکی که رسانایی های الکتریکی و حرارتی زیادی مورد نیاز است ، مناسب است. با این حال ، برای اکثر برنامه های P / M دیگر نیز مناسب است

  فرآیند هیدرومتالورژی به طور کلی پودری با اندازه ذرات ریز ، چگالی ظاهری کم و مقاومت بالا به وجود می آورد.

  با این ویژگی ها ، به ویژه برای استفاده در مواد اصطکاکی مانند ساخت لنت ترمز خودروها مناسب است. پودرهای تولید شده توسط کاهش حالت جامد دارای خصوصیاتی مشابه پودرهای اتمی هستند و برای کاربردهای مشابه مناسب هستند.

  از پودرهای مس در ترکیبات گرافیت مس ، که دارای مقاومت تماس کم ، قدرت حمل جریان بالا و هدایت حرارتی بالا برای ساخت برس ها در موتورها و ژنراتورها و به عنوان قطعات متحرک رئوستات ها ، کلیدها و واشرهای حامل جریان ، استفاده می شود.

  این پودرها همچنین برای تولید ابزار الکترود برای ماشینکاری تخلیه الکتریکی قالب های پیچیده استفاده می شود. پودر مس به دلیل هدایت الکتریکی و حرارتی بالا انتخاب شده است.
  مس خالص همچنین در کاربردهای غیر الکتریکی P / M استفاده می شود. یک نمونه جالب تیغه مسی است که با روغن آغشته می شود تا عمر مفید یک چاقوی جیبی را افزایش دهد.

  مس همچنین به صورت ذرات نانو می تواند در اتیلن گلیکول (EG ) با استفاده از سولفات مس به عنوان پیش ماده و سولفات وانادیوم به عنوان یک احیا کننده غیرمعمول سنتز شود. نانوذرات فلز را می توان با استفاده از میکروارگانیسم ها از طریق فرایندهای بیوسنتز نیز بدست آورد که در مقایسه با روش های سنتز شیمیایی مزایای مشترکی دارد .

  فرآیندهای بیوسنتز سازگار با محیط زیست هستند و هیچ ماده شیمیایی سمی یا معرفی برای این فرآیندها مورد نیاز نیست