• تهران : بازار آهن شاد آباد
 • ۰۹۱۲۸۱۵۸۷۰۷ | ۰۲۱-۲۲۲۴۷۰۰۰
 • بریکت | انواع بریکت | کاربردهای آن | آهن آلات صنعتی

  بریکت همان آهن اسفنجی یا DRI است با این تفاوت که در زمان تولید، بصورت تکه‌هایی بزرگ قالب گیری و فشرده می‌گردد. در فرآیند بریکت سازی سرد، مواد ورودی در دمای محیط به ماشین بریکت زنی وارد می‌شوند. در این فرآیند با توجه به نوع مواد ورودی به ماشین، دو نوع محصول شناخته شده است. که عبارتند از بریکت نرمه آهن اسفنجی و بریکت سرد آهن اسفنجی.
  انواع بریکت:
  بریکت گرم
  بریکت گرم (HBI) محصولی است که در فرآیند بریکت سازی از آهن اسفنجی گرم (HDRI) و در دمای بیش از ۶۵۰ درجه سانتیگراد تولید می‌شود. این نوع بریکت شناخته شده ترین محصول جهت حمل و نقل آسان و ایمن این محصول در سطح جهان به شمار می‌رود.
  بریکت نرمه – برکیت سرد آهنی
  در فرآیند بریکت سازی سرد، مواد ورودی در دمای محیط به ماشین بریکت زنی وارد می‌شوند. در این فرآیند با توجه به نوع مواد ورودی به ماشین، دو نوع محصول شناخته شده است. که عبارتند از بریکت نرمه و بریکت سرد .
  با استفاده ازتکنولوژی بریکت سازی سرد در واحدهای احیای مستقیم، فرآیند ذخیره سازی و انتقال آهن اسفنجی به واحدهای فولادسازی به طور مؤثرتری انجام شده و از طرف دیگر گامی مؤثر در جهت توسعه صادرات آن و دستیابی به بازارهای جهانی برداشته خواهد شد.
  زمینه‌های کاربرد بریکت سازی عبارتند از:
  آهن و فولاد
  مواد معدنی (دولومیت، منگنز، فروآلیاژ، آلومینا، آهک و..
  مواد شیمیایی (سولفات¬ها، کربنات¬ها، کلریدها، سیانیدها، برومیدها)
  کودهای شیمیایی
  مواد شوینده و بهداشتی
  مشخصات فیزیکی بریکت یا HBI:
  سایز نرمال بریکت: 35×55×145 میلی متر
  توزیع گرانولومتریک (ریز دانه‌ها)
  6.0 mm: 95% min.
  6.0 mm: 5% max.
  ویژگی‌های ترکیب شیمیایی (Chemical Composition):
  استفاده از شارژ آهن اسفنجی یا بریکت در کوره قوس می‌تواند تاثیرات مشخصی را در فرآیند ذوب نشان دهد. مصرف انرژی، بهره‌وری یا قابلیت تولید و بازدهی مواد متأثر از ترکیب شیمیایی DRI و درصد استفاده از آن در شارژ است.
  آهن اسفنجی به عنوان جایگزین قراضه و با توجه به ترکیب شیمیایی تقریباً یکنواخت آن به منظور کاهش غلظت عناصر ناخالصی و رسوبات در ذوب از طریق بالا بردن عیار آهن موجود در شارژ استفاده می‌شود.
  در حقیقت با شارژ آهن اسفنجی در سبد قراضه آهن، سطح ناخالصی‌های موجود در شارژ کاهش یافته و سبب کاهش مقدار نیتروژن موجود در ذوب می‌شود.
  کاهش نیتروژن در ذوب باعث می‌شود، تختال‌ها و بیلت‌های با کیفیت جهت تولید ورق‌های گرم، وایر و انواع محصولات دیگر را بتوان تولید کرد