• تهران : بازار آهن شاد آباد
 • ۰۹۱۲۸۱۵۸۷۰۷ | ۰۲۱-۲۲۲۴۷۰۰۰
 • تفاوت ورق فولادی رول با ورق فابریک

  ورق فولادی را می توان بر اساس کاربرد، ترکیب مواد و همچنین ظاهرش به انواع متفاوتی تقسیم بندی کرد. از جمله ورق سیاه، ورق روغنی، ورق رنگی، ورق گالوانیزه، ورق استیل و … می باشد. در تعریف متالورژیکی ورق آمده است، به ورق ساخته شده از فولاد نوردگرم، در دمای بالاتر از 930 درجه سانتی گراد ورق سیاه گفته می شود.روند نورد، شایع ترین فرآیند صنعتی است که برای ساخت مقطع عرضی بزرگ مانند ورق های فولادی و آلومینیوم برای سازه ها مورداستفاده قرار می گیرد. غلطک برای تکمیل روند نورد استفاده می شود. تعداد رول فولادی بستگی به تقاضای این روند دارد.

  نمونه برشکاری های ورق آهن مجموعه آهن آلات سعادتی :::: کلیک کنید

  معمولا ورق ها به دو صورت رول یا فابریک در بازار موجود می باشد و به فروش می رسند. علت عرضه این ورق ها در دوحالت، کاربرد مختلف آن خواهد بود.
  در صورتی که ورق فلزی در کارخانه با ابعاد مشخص برش داده می شود به آن ورق فابریک میگویند زیرا متناسب با ابعاد دقیق توسط کارخانه برش میخورد. ورق گالوانیزه، ورق استیل ، ورق سیاه و ورق روغنی نوع فابریک آن در بازار موجود می باشد.
  یکی از ویژگی هایی که باعث می شود ورق فابریک به عنوان ورق با کیفیتی شناخته شوند دقت در برش این ابعاد و همچنین نداشتن شکستگی و کج شدگی و صاف و یکدست بودن این ورق ها می باشد.
  ورق هایی که در بازار عرض مشخصی دارند اما طول معینی برای آنها تعیین نشده است و حالت کلاف پیچیده شده است و در همان حالت به فروش می رسد و مصرف کننده مجاز می باشد که بر اساس نیاز خود آن را برش دهد، ورق رول یا کویل می گویند.

  جدول ترکیبات شیمیایی ورق سیاه St37 :::: کلیک کنید

  کویل ورق فولادی

  سازندگان رول فولاد از چه موادی برای ایجاد رول های فولادی استفاده می کنند؟
  تشکیل رول فرآیندی است که در آن یک ورق فلزی معمولا از رول به طور مرتب عبور می‌کند تا زمانی که مشخصات سطح مقطع مورد نیاز حاصل شود. ورق در امتداد محور خطی در محیطی با دمای اتاق شکل می‌گیرد.این فرآیند برای ایجاد قطعات با طول بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد وبرای ساخت مقادیر زیادی با شکل خاص مفید است.
  هر رول در فرایند یک تابع خاص در ساخت قطعه است. در هر مرحله تغییرات جزئی در پیکربندی فلز وجود دارد. اندازه رول بستگی به نوع فلز، ضخامت و شکل پذیری دارد.
  از این رو، در فرایند ساخت رول از مواد زیر استفاده می کند:

  فلزات آهنی :

  این شامل هر فلزی است که دارای یک ترکیب دوگانه آهن است. فلزات آهنی می تواند شامل فولاد، فولاد ضد زنگ و گالوانیزه باشند. تولید کنندگان رول فولادی مختلف از این کار برای ایجاد رول فولاد استفاده می کنند.

  ۱. فولاد

  فولاد شامل آهن است و در زیر نقطه ذوب آن، بدون هیچ گونه عملیات حرارتی، انعطاف‌پذیر است. و بین ۰.۰۵ تا ۲ درصد از وزن آن کربن است. این فولاد می‌تواند شامل مقادیر کوچکی از سیلیسیم، منگنز و مقادیر کم گوگرد و نیز فسفر باشد.

  ۲. فولاد ضد زنگ

  این فولاد حاوی درصد بالایی کروم است که دارای مقاومت رنگ‌آمیزی بالا و مقاومت در برابر خوردگی است .فولاد ضد زنگ در برابر اسید های معدنی ضعیف، اکسیداسیون، اسید های ارگانیک و دیگر مواد سوزاننده مقاوم است.

  ۳- فولاد گالوانیزه

  این یک ورق فولادی است که در هر دو طرف با روی پوشیده شده و سپس با حرارت بر روی سطح فلز قرار میگیرد. بسیاری از تولید کننده های رول از رول گالوانیزه برای ایجاد رول فولادی با کیفیت بالا استفاده می کنند.

  فلزات غیر آهنی :

  فلزات غیر آهنی در ترکیب شیمیایی خود هیچ آهنی ندارند؛ برخی از رایج ترین فلزات غیر آهنی مورد استفاده در تشکیل رول شامل:

  ۱. آلومینیوم

  آن یک فلز نرم، چکش خوار و سبک‌وزن است که مقاومت بالایی نسبت به خوردگی دارد. آلومینیوم هنگامی که در معرض هوا قرار می‌گیرد لایه نازکی از اکسید آلومینیوم را برای حفاظت از فرسایش تشکیل می‌دهد.

  ۲. برنج

  برنج آلیاژی از مس و روی است که یک رنگ طلا مانند و مقاومت بالا نسبت به خوردگی دارد. انواع مختلفبرنج شامل برنز، آلیاژ مس و قلع می‌شود. برنج بسیار چکش خوار است و در بسیاری از کاربردها مورد استفاده قرار می‌گیرد. تولید کنندگان رول های نورد از برنج برای ساختن رول مقاوم در برابر خوردگی استفاده می‌کنند.

  ۳. مس

  مس یک فلز متخلخل است که در درجه اول به عنوان رسانای خوب برق شناخته می‌شود. آن در مصالح ساختمانی به کار می‌رود و جز اصلی در بسیاری از آلیاژهای غیر آهنی است.

  ۴. کامپوزیت ها

  این مواد از دو یا چند ماده ساخته شده و دارای اختلافات فیزیکی و شیمیایی هستند

  021-22247000 || 0912-8158707-8 || 051-33443707

  در صورت نیاز به مشاوره میتوانید با کارشناسان آهن روز تماس بگیرید و بطور رایگان از مشاوره ای حرفه بهره مند شوید