انواع ورق فولادی و کاربرد آن

انواع ورق فولادی و کاربرد آن

بنر ورق فولادی

انواع ورق فولادی و کاربرد آن : فلزات ورقه‌ای از نظر فنی، ورقه‌هایی فلزی با ضخامت کمتر از 6 میلی‌متر شناخته می‌شوند. فرایند پردازش آن‌ها از طریق فلزکاری سرد انجام می‌شود و نوع عملیاتی که در آن صورت می‌گیرد عبارت است از: سوراخ کردن، برش‌کاری، تراشیدن، پرچکاری، چین خوردگی و…
اگرچه فلزات ورقه‌ای کاربردهای خود را دارند و با خصوصیات منحصر به فردشان شناخته می‌شوند، اما تعریف بهتری از آنچه گفته شد برای آن‌ها وجود ندارد. این درعوض یک فناوری پردازش نامیده می‌شود که به عنوان کتابچه‌ی راهنما دردست فلزکاران است.

ورق های فلزی به ورق هایی گفته می شود که از فلز ساخته شده اند. انواع ورق های فلزی وجود دارند که با توجه به نوع موادی که در آن ها به کار رفته است و روش ساختی که دارند دسته بندی می شوند. کاربرد انواع ورق فلزی در صنعت بسیار زیاد است و در صنایع مختلف از آن استفاده می شود. در این مقاله انواع ورق فلزی را معرفی کرده و به کاربرد انواع ورق فلزی در صنعت می پردازیم.

ورق ST37 ورق ST52
ورق A516 ورق CK45

انواع ورق های فولادی

ورق ها فلزی در انواع مختلفی وجود دارند و هر یک از آن ها به مصارف گوناگونی می رسند. ورق های فلزی را بر اساس مواد اولیه و روش تولیدی که دارند در هفت دسته طبقه بندی می کنند که عبارتند از: ورق گالوانیزه، ورق روغنی، ورق آجدار، ورق سیاه، ورق رنگی، ورق استیل و ورق اسید شویی. در ادامه به بررسی این نوع ورق ها می پردازیم.

– ورق فلزی فولاد ضدزنگ

متداول ترین نوع فلزهای ورقه‌ای، ورقه‌های استیل ضدزنگ هستند که حاوی 13٪ (یا کمتر) کروم هستند. در نتیجه، این قطعه از یک کیفیت پیش فرض بسیار بادوام برخوردار است. برای تقویت ترکیب شیمیایی ورقه‌های فولاد ضدزنگ، مواد شیمیایی دیگری مانند نیکل، مولیبدنوم و غیره نیز اضافه شده است.
فولاد ضد زنگ عمدتا به دلیل داشتن مقاومت بالا در برابر قرار گرفتن در معرض اتمسفر شناخته می‌شود. بنابراین، ورقه فلزی از جنس استیل ضدزنگ خاصیت محافظت در برابر اسید، نمک، باران، مواد قلیایی و غیره را دارد.

براساس ترکیب فلزی، انواعی فرعی از ورقه‌های استیل ضدزنگ به شرح زیر وجود دارد:
-فولاد ضدزنگ استنیتی ( Austenic: سخت شده، دارای مقاومت افزوده )
-فولاد ضدزنگ مارتنزیتی ( Martensite: مارتنسیت، فولاد زودشکن، ماده فلزی سخت و شکننده. )
-فولاد ضدزنگ فریتیک ([1] Ferritic: آهن‌دار، فریت: ماده بلورین به رنگ قهوه‌ای مایل به سرخ به فرمول کلی mfe2o4 که m نشانگر یک فلز دو ارزشی مانند نیکل یا روی است.)
کاربرد ورقه‌های فولاد ضدزنگ:

-محافظت بسیار بالا دربرابر فرسایش(خوردگی) و پوسیدگی‌های طبیعی دیگر
-شفافیت زیاد و جنس الاستیک(دارای قابلیت ارتجاع و کشسانی)
-از نظر میزان سختی، بسیار بادوام
-مناسب برای قطعات ماشینی که کار آن‌ها، پردازش مایعات و مواد شیمیایی است
-مناسب برای دستگاه‌هایی که زیر فشار شدید قرار دارند

ورق فلزی گالوانیزه

به نوعی از ورق های فلزی که بر روی سطح آن ها یک فلز را پوشش می دهند ورق گالوانیزه می گویند. پوشش تشکیل شده بر روی این ورق از خوردگی جلوگیری کرده و ورق را به یک ورق ضد زنگ تبدیل می کند.

ورق فلزی سیاه

به ورق هایی که توسط روش نورد گرم تولید می گردند ورق سیاه می گویند. این نوع از ورق ها در ابعاد مختلفی در بازار وجود دارند و کاربردهای مختلفی در صنایع مختلفی مانند خودروسازی، ساختمان سازی، لوله سازی و …دارند.

ورق فلزی رنگی

ورق های فلزی رنگی در واقع همان ورق های گالوانیزه می باشند که در کوره مقداری رنگ بر روی سطح آن افزوده می شود و به مصارف مختلفی می رسد.

ورق فلزی اسیدشویی

این نوع ورق ها نوعی از ورق های سیاه می باشند که توسط عمل اسیدشویی زغال هایی که در سطح آن موجود می باشد و همچنین ناخالصی های آن را می زدایند.

ورق روغنی

به ورق هایی که توسط روش نورد سرد تولید می شوند ورق روغنی گفته می شود. این ورق ها دارای ضخامت کمی می باشند و کیفیت ظاهری بسیار خوبی دارند.

کاربرد انواع ورق فلزی در صنعت

ورق های فلزی در صنایع مختلف از ساختمان سازی گرفته تا صنایع نفت و گاز کاربردهای گسترده ای دارند و در تمام جهان استفاده فراوانی از آن ها می شود.

به کاربرد انواع ورق فلزی در صنعت می پردازیم:

یکی از از کاربرد‌انواع‌ورق فلزی در صنعت در صنایع خودروسازی می باشد که در این صنعت از ورق های فلزی سیاه استفاده می شود. ورق های استیل را در صنایع کشتی سازی، نماهای ساختمانی و … به کار می برند. در مناطق مرطوب و مناطقی که ورق ها در معرض خوردگی قرار دارند از ورق های گالوانیزه استفاده می کنند. یکی دیگر از کاربرد‌انواع‌ورق فلزی‌در صنعت در صنایع تولید لوازم خانگی می باشد. معمولا از ورق های رنگی برای بدنه یخچال ها، آبگرمکن، ماشین لباس شویی، اجاق گاز و… استفاده می کنند.

ساخت کانتینرها، بدنه کامپیوترها، تجهیزات اداری، تولید مخازن گاز، تولید لوله و پروفیل، ساخت انواع لوله های انتقال آب، لوله های انتقال نفت و گاز و … از کاربرد انواع ورق فلزی در صنعت می باشد.

ورق کرکره و کاربرد آن در صنعت

در صورتی که ورق گالوانیزه یا اوراق رنگی را به حالت فورمینگ شده تبدیل کنیم، ورق کرکره ای خواهیم داشت. این نوع ورق در رنگ ها و طرح های گوناگون در صنعت امروزی بسیار کاربرد دارد. از اولین طرح های ورق کرکره می توان به ورق کرکره سینوسی اشاره کرد که در بازار عرضه می شود.

برای پوشش دهی سقف های شیروانی ها از اوراق کرکره موجی استفاده می شود که در ساخت آن از مصالح متفاوتی استفاده می شود. ورق گالوانیزه موج دار پس از پیشرفت فناوری و فراگیر شدن در ایران ابتدا در خانه های اقشار پر درآمد مورد استفاده قرار می گرفت اما در گذر زمان و رایج شدن استفاده از دستگاه های خم و شکل دادن اوراق آهنی به شکل های مواج به طرز فراگیری در صنعت ایران رواج پیدا کرد.

علت رنگ کردن ورق های گالوانیزه بالابردن سطح استقامت و کارایی بوده که ضمنا زیبایی خاصی به آن ها می بخشد در نتیجه برای استفاده در سقف خانه ها در برابر پوسیدگی و تلفات فیزیکی به کار می روند.

در حال حاضر با توجه به این که قیمت آهن تحت تاثیر عوامل گوناگونی قرار گرفته است، برای اطلاع از قیمت آنلاین ورق گالوانیزه موج دار با کارشناسان ما در آرسیس فولاد آسمان تماس حاصل فرمایید. قیمت انواع اوراق کرکره ای گالوانیزه بر طبق ابعاد و قطر همچنین شکل دهی آن ها تعیین می شود.

در کل قیمت ورق گالوانیزه رنگی از نوع ورق معمولی بالاتر است. طول ورق ها به سفارش مشتری ها حتما طراحی می شود اما ابعاد و ضخامت آن ها باید به حالت استاندارد باشد. شرکت های فعال عرضه کننده ورق گالوانیزه موج دار در حال حاضر در ایران عبارت اند از: فولاد امیر کبیر کاشان، فولاد مبارکه اصفهان، مجتمع فولادی تاراز شهر کرد و … است.

ورق آلوزینک

این ورق از جنس فولاد است که با روکش آلمینیوم پوشیده شده است. این پوشش آلمینیومی برای جلوگیری از زنگ زدگی و اکسیده شدن ورق است. با استفاده کردن این ورق عمر ساندویچ پانل ها بیشتر می شود. از مزیت های ورق آلوزینک می توان به این اشاره کرد که این اوراق نسبت به آلمینیوم و گالوانیزه جایگزین مناسب تری برای استفاده در ساختمان هایی که در شرایط جوی مرطوب ساخته شده اند هستند. در کل ورق آلوزینک عمر بیشتر و استقامت بالاتری نسبت به ورق گالوانیزه دارد.

ورق کرکره

لوب مشتری روزانه در بازار عرضه می شود. برای تولید این اوراق از دو راه استفاده می شود. راه اول این که که آن را به شکل خام و بدون رنگ در حرارت قرار داده و رنگ مطلوب را بر آن اعمال کنیم. راه دوم استفاده از اوراق وارداتی از کشور های کره جنوبی یا چین است.

ورق شیروانی( سینوسی) و روش های تولید

ورق شیروانی عمدتا برای پوشش دهی سقف انواع ساختمان ها، کارگاه ها، سوله ها، سوله ها، سقف کاذب و …. کاربرد دارند. 5 قدم اصلی ساخت این اوراق:

در آغاز با توجه به مکانی که سازه ها در آن قرار می گیرند نوع ورق و متریال مورد نظر را انتخاب می کنیم. 2- شکل ظاهری سازه مورد نظر را انتخاب می کنیم. 3- طبق سلیقه ی مشتری رنگ و طرح مورد نظر را انتخاب می کنیم. 4- محاسبه کردن هزینه های جانبی و زمان مورد نظر 5- مرحله اجرائی

رنگی بودن یا نبودن این اوراق بسته به کاربرد آن ها دارد که البته نوع ورق شیروانی سینوسی کاربردی تر از سایر اوراق است. برای تعیین وزن مناسب ورق سینوسی موج دار به سلیقه ی مشتری یا استاندارد های مدنظر رجوع می کنیم. وزن ورق کرکره سینوسی عمدتا از وزن اوراق گالولنیزه پیروی می کند. همچنین طول آن به دلخواه خریدار مشخص می شود اما به طور پیش فرض اوراقی به طول 2 تا 6 متر همیشه آماده ارسال هستند.

ورق گالوانیزه رنگی موج دار و قیمت آن ها

طریقه ی محاسبه کردن این اوراق به علل گوناگونی بستگی دارد. برای تولید اوراق گالوانیزه رنگی، آن ها را در کوره های ویژه ی رنگ پاشی برده تا رنگ ها کامل جذبشان شود. کاکرد این ورق ها بسیار گسترده بوده و از آن ها می توان برای ساخت انواع سقف رنگی و کانکس ها استفاده کرد. ورق گالوانیزه رنگی در 16 رنگ گوناگون با استاندارد های جهانی تولید می شوند.

ورق سرد

مجموعا اوراقی که به توسط نورد سرد ایجاد شوند، ورق سرد می گویند. نیت از نورد سرد در واقع کم کردن قطر ورق تحت فشار بسیار بالاست.ورق سرد در انواع صنایع خودرو،انواع مبلمان تجاری و اداری، مصالح و ایجاد قفسه های مختلف به علت زیبایی و کیفیت بالای ظاهری استفاده می شوند.این محصولات در رنگ ها و ابعاد گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند.

برای کسب اطلاعات جامع به راه های ارتباطی شرکت آرسیس فولاد آسمان مراجعه کنید.

قیاس ورق سرد و ورق گرم

اندازه های ورق سرد در قیاس با ورق گرم بسیار دقیق تر است.گونه های ورق سرد بسیار محدود تر است و به شکل های دایره وار، طرح مربع یا سطح صاف تبدیل می شوند. اوراق سرد از طریق سرد شدن و تبدیل شدن به اندازه های نهایی به وجود می آیند. تنها در صورتی اوراق با عرض کم و سطوح مقطع می توانند در شمار گروه ورق سرد اضافه شوند که دارای سطح یکنواخت شوند.شرکت آرسیس فولاد ارائه دهنده ی انواع بهترین ورق های موجود در بازار است.

ورق مسی

مس، خود یک فلز رسانا است. بنابراین، هر زمان که لازم باشد ورقه‌های فلزی به عنوان رسانا مورد استفاده قرار گیرند، فلزات ورقه‌ای مسی برای این کار ترجیح داده می‌شوند. ورقه‌ی استیل ضدزنگ بدون پوشش، نوعی ورقه بدون آلیاژ است.
در فلزات ورقه‌ ای مسی خواص زیادی وجود دارد که باعث می‌شود در اهداف تجاری و صنعتی این نوع قطعه ترجیح داده شود. برای مثال، این قطعات از نظر الکتریکی بسیار رسانا هستند، مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و فرسایش دارند، نصب آن‌ها آسان بوده و استحکام قابل توجهی دارند.
دیگر ویژگی خاص فلزات ورقه‌ای مسی، مقاومت بسیار بالا در برابر فرسودگی است. بنابراین می‌توان گفت فلزات ورقه‌ای مسی خالص، سال‌ها بادوام و مقاوم خواهند ماند.
ممکن است شما امروزه زیورآلات و جواهرات فلزی را به عنوان روش جدیدی در صنعت مد بشناسید. دراین خصوص، دربسیاری از مواقع از ورقه‌ای مسی برای تهیه‌ی قطعات استاندارد جواهرات استفاده می‌شود.

کاربرد فلزات ورقه‌ای مسی

-مناسب برای بکارگیری در قطعات الکترونیکی و برقی
-کاربرد در جواهرات و تزئینات فلزی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا